Maize for Grain Yield Competition

The Pioneer® brand seeds Maize for Grain Yield Competition recognises grain growers achieving the highest yields with Pioneer® brand maize hybrids in their on-farm trials.

The competition covers five regions: Waikato, Bay of Plenty, Gisborne/Hawke’s Bay, Manawatu/Rangitikei and Auckland Province & North.

All on-farm trial co-operators are automatically entered into the Competition. Each regional competition includes early, mid and late maturity groups. The regional winner is the grower with the highest yield from a commercial Pioneer hybrid. The National Yield Cup is awarded to the highest yielding regional winner.

 

 

National Yield Cup Winners 1998-2016
Year Winner Hybrid Region
1998 Allister Bennett 3522 Waikato
1999 John Locke 33R87 Waikato
2000 Mo Paratene 33G26 Gisborne/Hawke's Bay
2001 Jeff & Todd Crabb 34K77 Waikato
2002 Brownrigg Agriculture 34V56 Gisborne/Hawke's Bay
2003 Mike & Karen Insley 33J24 Bay of Plenty
2004 Terry O’Brien 34K77 Waikato
2005 Brownrigg Agriculture 34D71 Gisborne/Hawke's Bay
2006 Brownrigg Agriculture 33J24 Gisborne/Hawke's Bay
2007 Mark Armstrong 34B97 Gisborne/Hawke's Bay
2008 Brian Amor 34B97 Gisborne/Hawke's Bay
2009 Brownrigg Agriculture 34B97 Gisborne/Hawke's Bay
2010 Brian Amor 34D71 Gisborne/Hawke's Bay
2011 Geoff MacGregor P0537 Gisborne/Hawke's Bay
2012 Brian Amor P0537 Gisborne/Hawke's Bay
2013 Brownrigg Agriculture P1253 Gisborne/Hawke's Bay
2014 Brian Amor P1253 Gisborne/Hawke's Bay
2015 Brownrigg Agriculture P1253 Gisborne/Hawke's Bay
2016 Donald & Craig Stobie P1253 Waikato

 

Regional Yield Cup Winners 1998-2015
Year Auckland Province & North1 Hybrid
1998 - -
1999 - -
2000 - -
2001 - -
2002 - -
2003 - -
2004 Wharepapa Farm Ltd 36B08
2005 Paul & Susannah Ambler 34D71
2006 Pukerimu Holdings Ltd 38P05
2007 David & Adrienne Wordsworth 38B85
2008 D & A Wordsworth/ Pouto Topu A Trust 35D28
2009 Pouto Topu A Trust 35A30
2010 David & Adrienne Wordsworth 34P88
2011 Shawn & Tracey Nichols 37Y12
2012 Gavin Woolsey P0537
2013 Shawn & Tracey Nichols 37Y12
2014 Shawn & Tracey Nichols P0021
2015 David & Adrienne Wordsworth P0547
2016 Gavin & Trish Woolsey P9911
Year Waikato Hybrid
1998 Allister Bennett 3522
1999 John Locke 33R87
2000 Jeff & Todd Crabb 34E79
2001 Jeff & Todd Crabb 34K77
2002 Jeff & Todd Crabb 34E79
2003 David Waller 36B08
2004 Terry O'Brien 34K77
2005 George &
Ross Thompson
34D71
2006 Wayne Henderson 34D71
2007 Steve Finer 34D71
2008 Lloyd Farms Ltd 34P88
2009 Lloyd Farms Ltd 34D71
2010 Bruce Bateup 35Y33
2011 Alan Henderson 34P88
2012 Graeme Bateup 34P88
2013 Steve Finer P0021
2014 Lloyd Farms Ltd P0891
2015 Alan Henderson P9911
2016 Donald & Craig Stobie P1253

 

Year Bay of Plenty Hybrid
1998 Robert Power 3514
1999 Mick Doherty 33R87
2000 Neil Rogers 33R87
2001 Mick Doherty 34E79
2002 Neil Rogers 36B08
2003 Mike & Karen Insley 33J24
2004 Mick Doherty 33J24
2005 Mick Doherty 33J24
2006 Guy & Isobel Nicol 33J24
2007 Mick Doherty 34B97
2008 Neil Rogers 34P88
2009 Guy & Isobel Nicol 33J24
2010 Neil Rogers 34B97
2011 Regan Studer 34P88
2012 Joe Rua 34P88
2013 Guy & Isobel Nicol 34P88
2014 Dovaston Agriculture Ltd P1253
2015 Dovaston Agriculture Ltd P1253
2016 Doherty Studer Ltd P1253
Year Gisborne/Hawke's Bay Hybrid
1998 David Clark (Opou Station) 3514
1999 David Clark (Opou Station) 3514
2000 Mo Paratene 33G26
2001 Mo Paratene 33R87
2002 Brownrigg Agriculture 34V56
2003 Hugh Ritchie 34K77
2004 Mark Armstrong 33J24
2005 Brownrigg Agriculture 34D71
2006 Brownrigg Agriculture 33J24
2007 Mark Armstrong 34B97
2008 Brian Amor 34B97
2009 Brownrigg Agriculture 34B97
2010 Brian Amor 34D71
2011 Geoff MacGregor P0537
2012 Brian Amor P0537
2013 Brownrigg Agriculture P1253
2014 Brian Amor P1253
2015 Brownrigg Agriculture P1253
2016 Paul Steele P0891

 

Year Manawatu/Rangitikei Hybrid
1998 Tim & Dennis Harris 3753
1999 Tim & Dennis Harris 3753
2000 Bruce Gibbons 36H36
2001 Tim Harris 34K77
2002 Paul Carter 38P05
2003 William Duncan 38T27
2004 Paul Carter 36B08
2005 Patrick O'Neill 38T27
2006 Paul Carter 38T27
2007 Andrew Russell 38P05
2008 Stephen Voss 38P05
2009 Stewart Glasgow 37Y12
2010 Stewart Glasgow 38P05
2011 Richard Redmayne 35Y33
2012 Stewart Glasgow 37Y12
2013 Dennis Nitschke P0891
2014 Dennis Nitschke P0021
2015 Dennis Nitschke P9721
2016 Dennis & Marcus Nitschke P9911

 

1 The competition was expanded in 2004 to include Auckland Province & North.